Petr Bende & Band

Aktuálně

iDNES.cz: V první kapele jsem měl sto korun za vystoupení, vzpomíná Petr Bende

Už od malička věděl, že hudba je jeho vášeň. Do první kapely se po konkurzu dostal ve 13 letech a pamatuje si i výši svého tehdejšího honoráře za vystoupení. Petr Bende (45) v rozhovoru pro iDNES.cz však promluvil nejen o muzice.

Jak se daří vaší slivovici? Prý se s otcem věnujete rekreačně její výrobě.
Já pocházím z Moravy a z místa, jak s oblibou říkám, na pomezí vína a slivovice. Není to jen táta, který přikládá ruku k dílu, ale hlavně máma, která má každou švestku v ruce a připravuje celý nálev. Specialitou je naše receptura vynechání cukru a doslazování naložených švestek medem. Celé to dává dohromady jedinečnou domácí atmosféru již od mého dětství. Samozřejmě pomáháme se sbíráním, je to vždy běh na dlouhou trať. Až je vše hotovo, jede se do pálenice, a tak začíná obřad. Nakrájená slaninka, celý den se čeká, jaký bude výsledek a následně se koštuje.

Váš otec byl ostatně ten, kdo stál u zrodu vaší hudební kariéry. Máte příležitost si občas spolu „zajamovat“?
Táta s mámou mě celý život dávali možnost se jednak vzdělávat v muzice, a taky mě směrovali k tomu moci ji dělat a mít na to dostatečné domácí zázemí. Je málo rodičů, kteří vydrží celé dětství syna, který od pěti let pořád hraje na bicí nástroje. Jsem za to moc rád, vděčím jim za mnohé a ta volnost, možnost a cesta, kterou mi umožnili, mě pak nasměrovala k první kapele už ve třinácti a následnému založení kapely vlastní již v roce 1997. Prošel jsme za svůj život asi všemožnou hudbou. Od dechovky přes punk, alternativu, bigbeat, až jsem našel svoji cestu v autorské muzice, která je pro mne dnes již prioritou, životní cestou a jsem rád, že mám své posluchače a fanoušky, kterých si vážím.

Určitě máte coby muzikanti duší i tělem doma sbírky všelijakých hudebnin.
Od malička jsem měl kolem sebe různé hudební nástroje, zesilovače, kytary, basy, bicí, klavír. Vše to byly moje hračky a kdykoliv jsem se k něčemu přiblížil, mohl jsem si zahrát. Navíc mě to od malička fascinovalo. Všechny ty tóny, zvuky, rytmus. Pamatuji si na první kazetu kapely Kiss z roku 1976, kdy jsem jako malý vnímal ten obrovský zvuk a bylo jasné, že nikdy nebudu chtít být astronautem, popelářem nebo kovbojem, ale bubeníkem v rockové kapela. To se mi pak opravdu ve třinácti povedlo a dodnes jsou bicí mým hlavním nástrojem. I když pak nastoupil klavír, který jsem studoval a vlastně to trochu celé teď převyšuje kytara a další strunné nástroje.

Máte nějakou sbírku kytar? Nebo táta?
Táta má několik kytar, které máme v jeho sbírce a věnoval mi svoji letitou basu, kterou teď já používám při natáčení ve studiu. Jedna elektrická kytara má zvláštní příběh. Je to stará Iriska, kytara, na kterou jsem se učil první akordy, přes zesilovač Tesla. Pak jsem měl na prvním místě bicí, a tak se táta jednoho dne rozhodl kytaru prodat.

Jak šel čas a já začal skládat první písničky, tak přibývalo mých kytar a dodnes jsem jich nasbíral hned několik. Je to tak, že jsem žádnou kytaru, která prošla mým životem, neprodal a je to jako taková procházka mým životem vzpomínek, jelikož na každou z nich vím, jakou píseň jsem napsal. A tak přišel den, kdy jsem řekl tátovi, jestli neví, komu tu „moji“ první kytaru prodal. On věděl a podařilo se ji nakonec koupit zpět. Jsem za to moc rád. Mám všechny a sbírka kytar, které jsem mojí hudební cestou potkal, je tak celá.

Budou vaši synové pokračovateli hudební tradice?
Oba se věnují naplno sportu. Jeden hraje hokej a druhý plave. Jsem rád, že se v tom našli. Co se týká hudebních vloh, tak je mají oba, poslouchají hodně muziku a i mě obohacují o nové trendy, které právě v jejich věkové kategorii letí. Mladší syn hraje na kytaru a věřím, že u toho se již udrží. Právě nedávno jsme byli na výletě, a mohli jsme si tak společně s oběma zahrát a zazpívat několik písní u táboráku.

Máte staršího bratra, jak spolu vycházíte? Vzpomenete si na nějakou společnou lumpárnu z dětství?
Můj brácha je o devět let starší a vždy byl spíše mým ochráncem, pomáhal mi a jsme rádi spolu stále. Dělal profesionálního hasiče a někdy v úvodu devadesátých let jsem s ním mohl do jeho práce. Poznávat ta velká auta, oblečení hasičů a vidět vše úplně zblízka. Bylo to jedinečné a dodnes na to vzpomínám.

Petr Bende

 

Jste jedním z mála finalistů soutěže SuperStar, kdo se od té doby živí výhradně hudbou. Co jste vlastně dělal v dobách, kdy tomu tak ještě nebylo?
Prvotně si moc vážím, že se můj životní koníček stal mým povoláním, a můžu tak svobodně tvořit a mít tu možnost. Věnuji se muzice od svých třinácti let a již v té době jsem po konkurzu, kdy jsem se dostal do první profi kapely, měl svůj honorář. Pamatuji si na svých prvních sto korun za vystoupení.

Vyučil jsem se truhlářem, jelikož jsem se bohužel nedostal na brněnskou konzervatoř a po střední jsem ještě zůstal na maturitním oboru stavební školy v Brně. V Brně jsem působil v několika skupinách, ale spíše alternativního rocku. Pak se mi myšlenky přemítaly ještě zkusit po maturitě JAMU na bicí nástroje. Připravoval jsem se dokonce u pana profesora Šumpíka, že bych to zkusil, ale přišla nabídka do kapel z Třebíče a bylo pro mě rozhodnuto.

Ale samozřejmě jsem měl několik povolání. Hned po vyučení jsem dělal ve firmě eurookna a pak následně na doporučení přešel do velké firmy jako obchodní zástupce na stavební doplňky, lepidla, tmely. Také jsem byl obchodně pár let v potravinářském odvětví jako obchodní zástupce. Ale po celou době jsem aktivně hrál třeba naráz v pěti kapelách, skládal, měl svoji skupinu a na volné noze jsem vlastně od roku 1998.

Dnes jste svým pánem, dokonce zaměstnáváte několik lidí, jste nejen producentem ale někdy i produkčním. Jak to všechno zvládáte?
Když se člověk věnuje své zálibě, která vás začne živit, ví, že to není procházka růžovou zahradou. Ale spousta času, běh na dlouhou trať a hlavně stálý život v nejistotě, co bude za rok, za měsíc, za den dva. Mám kolem sebe skvělý tým, dlouholetou skvělou produkční, roadmanagera pro kapelu a další úžasné lidi, co mi pomáhají. Nejsem na to sám, to bych úplně nezvládl, ale hlavní věci již dlouhá léta komunikuji osobně a pořadatelé to jistě ocení.

Snažil jsem se dívat vždy dopředu, vymýšlet, skládat, investovat do sebe, do vzdělání, hudebních nástrojů, koncertů a turné. A i když byly chvíle, kdy jsem neměl třeba to potřebné zapálení, zázemí, nebo nebyl úplně na té správné vlně autorství, pořád jsem šel cestou kupředu a snažil se tomu dát co nejvíce.

V každém životě nás to vede jednou nahoru a zase dolů. Důležité je ale jít dál svojí cestou, nenechat se rozhodit a mít zase co nového nabídnout. V tomto úhlu mám radost, a věřím, že když se ohlédnu, vidím kroky, které jsem dělal, a cítím, že měla nějakou váhu a hlavně, že jsem nesešel z cesty. Stále vím, že mě mnohé ještě čeká. Je třeba vážit si všeho, co se děje, že můžu, jsem ve zdraví a můžu dělat to, co mě od dětství baví, co jsem si vysnil a co mi přináší pocit radosti.

Za co nejraději utrácíte?
Jako každý muzikant asi za hudební nástroje a různé doplňky. Začal jsem používat různé krabičky, které pomáhají zvuku kytary, looper, kde můžu nahrávat živě na koncertech bicí nástroje a perkuse. Je to nekonečný proces a díky tomu, že jde technika hodně dopředu, tak se i každý muzikant musí posouvat technicky. Baví mě sledovat, co je kde nového.

Opustil jste muzikály. Možná přišel čas na nějaký vlastní velký projekt?
Muzikál jako takový mám moc rád a neříkám, že někdy nepřijde čas na nějaké vrácení se do těchto vod. Těším se a třeba přijde nějaká nabídka, která mě osloví tak jako Hamlet, který byl pro mne v Divadle Kalich jedinečný. Pak jsem ale zvolil cestu s kapelou a svými autorskými projekty, a to se již časově nedá muzikálu věnovat naplno. I když jsem měl mnoho krásných nabídek.

Věnujete se písním Petra Nováka. Můžete nám popsat, jak tento projekt vznikl?
Zhruba před patnácti lety jsem se potkal s textařem Ivo Plickou. Už tehdy jsem mu předal myšlenku, že bych se rád chopil písní Petra Nováka, které se mi vždycky líbily. Domnívám se, že jim v dnešní době chybí nový přednes, který by si zasloužily. Dlouho jsem tu myšlenku nosil v hlavě a minulý rok jsem konečně vyřešil práva a oslovil tým lidí, kteří mají hudební srdce a velmi dobře se s nimi spolupracuje.

Hlavním nápadem bylo prolnout tyto skladby s klasickým symfonickým orchestrem. Hudebník a skladatel Jan Lstibůrek napsal skvělé aranže k patnácti písním Petra Nováka, které jsem vybral a premiéra byla v říjnu 2022 s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Vznikl krásný, intimní projekt, který přináší příběhy písní Petra Nováka v novém aranžmá. Záznam byl nahrán a budeme s ním dále pracovat a třeba vyjde na albu. Rád bych pozval všechny 7. listopadu do Divadla Hybernia, kde s Filharmonií Hradec Králové představíme tento projekt širokému publiku v Praze. Moc se na to těším.

Pokud má muzikant za sebou na pódiu tak velký orchestr, musí to být pro něj nezapomenutelný zážitek.
A k tomu zážitku ještě připojte obrovské množství hudební energie. Pocit, že vystupuji s jinou hudební sestavou, s písněmi někoho jiného, je nepopsatelný. Následovaly neskutečně dlouhé potlesky, které jsem v minulosti nikdy nezažil.

Rád bych ale nabídl tento projekt lidem i do menších sálů a klubů, takže budeme s mojí kapelou pracovat na akustické úpravě písní Petra Nováka. Ivo Plicka mi poslal i nové texty a dva z nich mám již zhudebněné a taky připravujeme jednu upravenou píseň Petra Nováka jako singl v dnešním aranžmá. Mám radost, že na tomto projektu můžu pracovat, ale samozřejmě své autorské písně hodlám také dále rozvíjet a čeká mě natočit několik novinek a doufám v budoucnu i nová deska.

Možná vás dva spojuje víc než jen křestní jméno.
Mám písně Petra Nováka moc rád a přátelství s Ivem Plickou a povolení od dědičky práv paní Jakoubkové, kterého si moc vážím, mi dalo jasný signál, že můžu tyto písně dál zpracovat a připomenout.

Smeknout klobouk, být součástí, a také být pokorným průvodcem pro další generace – to je mojí hlavní myšlenkou. Navíc mám pocit jako by bylo v písních společné souznění, podobné smýšlení o životě a muzice. Rád bych svým hlasem, svým přednesem, citlivě posluchače provedl příběhy písní a také niterně prožil tyto nezapomenutelné hity.

Vaše křestní jméno vás dalo dohromady ale ještě s dalšími Petry z branže...
Často vzpomínám na Petra Muka a jeho krásné přijetí hned po SuperStar a vždy vlídné slovo. Vždycky jsem měl pocit, že si máme co říct. Spojení Petrů v hudební branži je vůbec úžasné. Ať už vzpomenu na Petra Jandu, který je skvělý, rádi se vidíme a společně s Petrem Nagyem mi v roce 2016 pokřtili mé autorské album. A třeba nedávno jsme se potkali s Petrem Kolářem a stále je to skvělé kamarádské setkání. Tak někdy třeba uděláme ze sestavy Petrů nějakou kapelu nebo společný koncert.

Roky jste vystupoval na koncertech Věry Špinarové. Dala vám do života nějakou radu?
Poprvé jsme se setkal s Věrkou ve Zlíně v roce 1996 na festivalu a na tento okamžik nejde zapomenout. Když mi předávala hlavní cenu v kategorii zpěvák, tak mě před celým divadlem plácla přes zadek a řekla zásadní větu: Ne, že přestaneš zpívat! To jsme ještě nevěděli, že spolu budeme zpívat, že budu hostem na mnoha koncertech, turné a ona zase na mém vánočním koncertu, a že se naše životy propojí rodinně i přátelsky. Krásné dlouhé roky po jejím boku byly úžasné a jsem za to moc rád a děkuji. Jí nahoru i jejímu synovi Adamu Pavlíkovi. Mám ještě jednu písničku, kterou jsme s Věrkou společně nazpívali a nikde nevyšla. Tak třeba někdy přijde její čas.

Ještě nějaká zásadní spolupráce ve vašem hudebním životě?
Dalším nezapomenutelným momentem v mojí hudební cestě byl den, když mi jednou zazvonil telefon a na druhé straně se ozvalo: Ahoj Petře, tady je Karel Gott, nechceš mi napsat písničku? A tak se stalo. Napsal jsem skladbu, Tomáš Roreček ji opatřil po mém oslovení textem a byla na světě. Společné dny příprav u piana, nad aranží, ve studiu, telefonáty nad texty a vznikla píseň, kterou si Karel oblíbil a vyšla na jeho albu. S mojí kapelou jsme ji pro něj s pokorou natočili. Pro kapelu a mne jako muzikanta a skladatele je to obrovská pocta. Jsem rád, že jsem mohl být nablízku a neskutečně si vážím toho, že si právě Karel Gott všiml mé autorské tvorby.

A co Bára Štěpánová a poslední dva singly Tisíce cest a Dezertér?
Krásná spolupráce, která se proměnila v přátelství. Jsem za to moc rád. Báru jsem pozval v minulém roce jako hosta do videoklipu k písni Tisíce cest. V hlavní roli však neúčinkuji já, ale fanynka, která mě ve videoklipu pronásleduje, a dokonce několikrát naklonuje! Této netradiční role se ujala právě Bára Štěpánová.

S Bárou se známe dlouhá léta a jsem moc rád, že přijala mou nabídku a že se zhostila této role po svém. Při natáčení panovala opravdu veselá nálada a užili jsme si to naplno. Spolupráce s Bárou Štěpánovou však jedním videoklipem nekončila a pozval jsem ji jako hlavního hosta na své tradiční vánoční turné, kde jsme společně zazpívali a v letošním roce dali dohromady písničku, která zazněla na turné. Jmenuje se Dezertér. Stařičká píseň Dušana Vančury a Miloše Dvořáčka, kterou navrhla právě Bára a já jí mohl vdechnout novou aranž s mojí kapelou a cimbálovou muzikou Gromba. Oba videoklipy najdete na mých webovkách.

A jak v osobním životě relaxujete? Co vás naplňuje?
V první řadě se věnuji co nejvíce dětem, jelikož ty jsou mým životem a přinášejí mi největší radosti. Mimo povinnosti chodíme na výšlapy do přírody, sportujeme a užíváme si. Právě jsme se nedávno vrátili z výletu po řece Oslava, která je pro mne nekonečnou inspirací a místem, kam se rádi vracíme. Je to úžasné místo. Mám ale rád i cestování do teplých krajů, a tak vyrazíme ještě před festivalovou sezonou s mojí přítelkyní k moři, a pak se o prázdninách vypravím ještě také s dětmi za vůní moře. Jinak hlavní relax bude přes prázdniny na koncertech. Je to pro mne i přes dlouhé cestování, přejezdy, noci na dálnici stále to hlavní, co mě v životě naplňuje.

Co pro vás vlastně hudba znamená a co vás letos čeká?
Letos vyjde nový singl na jednu píseň Petra Nováka, čeká mě mnoho koncertů po celé republice, příprava autorských skladeb pro novou desku a na závěr roku tradiční vánoční turné. Všechny spíše odkážu na mé sociální sítě Petr Bende&band a moje webovky.

Pro mne je hudba naprosto bezbřehá inspirace. Pomáhá mi v uklidnění a hudba je pro mne, a to říkám již po několikáté, i nejlepší psychologická ambulance.

Hlavně se ale těším na živé hraní, tvorbu a přirozené setkání s přáteli, fanoušky, na živé publikum a potlesky. V pěti letech jsem si vysnil cestu muzikanta, skladatele, a jsem pokorně rád, že jí můžu stále jít a mít pro koho hrát. Fanoušci jsou úžasní a moc si jich vážím, že někteří se mnou mají spojené dlouhé životní cesty.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/zpevak-petr-bende-rodina-prace-hudba.A230519_131114_lidicky_zar

 

 

TZ: Tahle lidovka se Vás dotkne!

 

PETR BENDE A BÁRA ŠTĚPÁNOVÁ O LÁSCE A VÁLCE VE SPOLEČNÉM DUETU

TAHLE LIDOVKA SE VÁS DOTKNE!

Téma staré, přesto více než aktuální zpracoval Petr Bende ve společném duetu s Bárou Štěpánovou. S lehkostí lidové hudby a tíhou tématu přináší příběh o lásce a válce. „Proč měl bych jít s Prajzem se bít, když on je muzikant jako já?“ nese se skladbou jedna z mnoha otázek.

Užší spolupráce mezi zpěvákem a známou herečkou vznikla na podzim loňského roku, kdy Bára Štěpánová ztvárnila hlavní roli v Bendeho videoklipu Tisíce cest. Zpěvák ji poté neváhal přizvat na své vánoční turné, kde hostovala a kde ji svému publiku představil především jako zpěvačku. Celé turné pak provázela skladba, kterou Bára Štěpánová vybrala a Petr Bende ji hudebně upravil pro svou kapelu a cimbálovku. Píseň Dezertér není jedna z těch nově složených, přesto se nyní přihlásila o slovo v novém kabátu.

YT videoklip:
Tuhle písničku znám dlouho. Vzhledem k tomu, že není úplně ‚holčičí‘, sama jsem ji nikdy nezpívala. Zpívali jsme ji občas s Františkem Černým z Čechomoru. Když mně Petr nabídl hostování na svém vánočním turné, zkusila jsem, zda by si ji se mnou nezazpíval – tedy pokud by se mu líbila – a klaplo to. Měla jsem z toho obrovskou radost. A já se radovat umím!“ dodává s úsměvem Bára Štěpánová.

Videoklip přináší blízké a pocitové záběry na oba protagonisty, ale i osobní pohledy do zákulisí koncertu v brněnském Sono Centru, které se staly jeho hlavním obrazem.

„Beru tento videoklip a písničku prvotně jako takové uzavření po našem úspěšném turné, které se opravdu povedlo. Podtextem je pak samozřejmě příběh o lásce, válce a odloučení, protože téma války je kolem nás bohužel stále aktuální,“ vysvětluje zpěvák.


„Když Petr přišel s nápadem udělat na Dezertéra klip, radovala jsem se podruhé! A když jsem viděla výsledek, radovala jsem se potřetí! Můj muž říká, že umím nejlíp dělat ‚jeeee‘. A tak doufám, že ‚Jeeeeee!!!‘ budou dělat i diváci a posluchači,“ uzavírá Bára Štěpánová.

 

Vánoční turné 2022 - poděkování sborům

Než se rok přehoupne do čísla 2023, rádi bychom ještě jednou veřejně poděkovali sborům, které hostovaly při vánočním turné 2022. Většina sálů byla i letos vyprodaná, některé sály dlouho dopředu, proto věříme, že jste si společné vystoupení užili stejně jako my! Děkujeme za váš čas, vzornou přípravu a účast. Bylo nám ctí! 

30.11. Žďár nad Sázavou Blue Jeans
4.12. Bolatice Chrámový sbor
6.12. Třešť ZUŠ Třešť
7.12. Blansko Perličky
9.12. Ratíškovice Břeclavánek
10.12. Třebíč Resonance Třebíč
11.12. Ostrava Stará Bělá Slezský soubor Heleny Salichové
12.12. Praha Cancioneta Praga
14.12. Jablonec nad Nisou Vrabčáci
16.12. Uherský Brod Tulipán ZUŠ Bojkovice
17.12. Velká Bíteš  Poupata ZUŠ V. Bíteš 
18.12. Zbraslav Poupata ZUŠ V. Bíteš + Špunt band
20.12. Práče vystoupení v kostele
21.12. Brno Resonance Třebíč

 

 

Naše Jablonecko.cz: Bende Band, Vánoce, Vrabčáci a největší fanynka Adélka

Již XXVI. Vánoční koncert přivezl do Městského divadla Jablonec nad Nisou známý a úspěšný zpěvák Petr Bende.

„Koncerty měly vynucenou dvouletou covidovou pauzu, ale já ty ročníky i tak započítávám, takže je to letos již neuvěřitelných šestadvacet let, co je pořádáme," vysvětlil hned v úvodu večera zpěvák a zamával na ´jinak pro život obdařenou´ dívku na speciálním elektrickém vozíku. Ta mu pozdrav opětovala a řekla, že Péťa je kamarád.

A pak se zaplnilo pódium muzikanty, rozsvítila se světelná show i videoprojekce. Již samotná scéna dávala tušit, že budeme svědkem neobyčejného večera s příchutí domácí pohody a zároveň sakra dobré muziky. Ten, kdo na Vánočním koncertu Petra Bende nikdy nebyl, si stěží umí představit, jak parádní je spojení Bende Bandu, Cimbálovky Gromba, znělého hlasu a procítěného projevu hlavního protagonisty večera, a to všechno podané v pásmu koled v nejrůznějších aranžích. Abych byla přesná, nešlo pouze o koledy, ale i známé Bendeho hity či songy z nejnovější desky pb Akusticky.

Netradičními aranžemi českých koled i světových písní je Bende již proslulý, jeho projev je nezaměnitelný a velmi osobitý. Kromě zmíněné cimbálovky spolupracuje rovněž s dětskými pěveckými sbory a v rámci koncertů si vždy připraví pro diváky nějakého hosta a překvapení na závěr. Je nasnadě, že dětským pěveckým sborem, který doprovodil Petra Bende v řadě písní, nebyl nikdo jiný než DPS Vrabčáci. Ti se tentokráte nepředstavili pod taktovkou svého sbormistra, Pavla Žura, ale Dagmar Vajdíkové, jenž si s Bendem ´střihla ´duet ´Tráva´. Děti dodaly večeru opravdové kouzlo Vánoc a bylo znát, že celý rok ve sboru tvrdě pracovaly. Hostem skvostného večera byla Bára Štěpánová, která nejenže dala všanc dvě veselé povídky, ale ve slušivém baretu a s francouzským šarmem zazpívala jako arizonská pěnice.

My v hledišti jsme byli opakovaně vyzýváni, abychom se ke zpěvu koled přidali, a tak jsme se do toho pustili. Když jsme měli zpívat poměrně složitý popěvek a zpěvák se ptal, zda to dáme, ozval se jediný, ale pevný hlas. Jo!!! To se vedle mě ozvala ona dívka, která v úvodu mávala. Jmenuje se Adélka, je z Jablonce a v divadle byla se svojí maminkou. „Adélka miluje Petra již od dob jeho působení v SuperStar. Tenkrát jsem mu napsala, setkali jsme se, a od té doby Adélka nevynechá jedinou příležitost se s ním vidět a užít si jeho koncert," vysvětlila její maminka.

A Adélka byla tou nejlepší fanynkou, jakou si umíte představit. Broukala si, reagovala na všechno, smála se a oči jí svítily. Ta čistá radost byla doslova nakažlivá. Také Adélka jako jediná v závěru programu odhalila překvapení, kterým byl otec Petra, Jan Bende. Ten zazpíval dva světové šlágry a spontánně se se synem na pódiu objal. Bylo to emotivní, dojemné a opravdové, stejně jako celý koncert a Adélka. Děkujeme a za rok na viděnou.

Zdroj: https://www.nasejablonecko.cz/jablonecko-aktualne/bende-band-vanoce-vrabcaci-a-nejvetsi-fanynka-adelka/?aktualitaId=76754

Foto: Martin Kubišta

Jablonecký deník.cz: Jabloneckým divadlem zněly popové hity i vánoční koledy v netradičních aranžích

V jabloneckém městském divadle vystoupil se svým Vánočním koncertem zpěvák Petr Bende s Bende Bandem a Cimbálovkou Gromba. Základ koncertu tvořilo pásmo koled v nejrůznějších aranžích, zazněly ale i známé Bendeho hity či songy z nejnovější desky Akusticky.

Kromě zmíněné cimbálovky spolupracuje rovněž s dětskými pěveckými sbory a v rámci koncertů si vždy připraví pro diváky nějakého hosta a překvapení na závěr. Dětským pěveckým sborem, který doprovodil Petra Bendeho v řadě písní v Jablonci, nebyl nikdo jiný než sbor Vrabčáci, který vede ředitel Městského divadla Jablonec nad Nisou Pavel Žur. Tentokráte se ale nepředstavil pod taktovkou svého sbormistra, ale Dagmar Vajdíkové, jež si s Bendem zazpívala duet Tráva. Hostem večera byla i herečka Bára Štěpánová, která přednesla dvě veselé povídky a s francouzským šarmem zazpívala jako arizonská pěnice. V závěru programu přišel na pódium další překvapivý host, Petrův otec Jan Bende. Ten zazpíval dva světové šlágry a spontánně se se synem na pódiu objal.


Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/vanocni-koledy-divadlo-jablonec-20221216.html?fbclid=IwAR30EqbjSCex048CkdvgBpEy0LEyW5KYZ2SiykAlfxjVVdLWoeYSDbLELII

Foto: Martin Kubišta

Český rozhlas Brno: Zpěvákem omylem. Bicí pro mě byly zásadní, babička si se mnou užila, říká s úsměvem Petr Bende

Hudba ho provází od dětství. Do studia chodí vždy s kytarou a tentokrát tomu nebylo jinak. Hostem Apetýtu byl Petr Bende.

S ohlédnutím za několika posledními roky může být muzikant a skladatel z Újezdu u Rosic spokojen. Je za ním vidět kus práce. „Během pandemie jsem odvysílal přes sto hodin na sociálních sítích, kde jsem přenášel živé koncerty z obýváku. Přehrál jsem přes 300 písní a povyprávěl věci, které jsem často na sebe ani říct nechtěl.“

Hlavním dílem ale byl ale zpěvník s texty a akordy necelé třicítky jeho písní. „Tak dlouho do mě fanoušci šili, že jsem byl ‚donucen‘ se to toho pustit. Ve zpěvníku jsou také fotky, kterými provedu čtenáře od mého dětství po současnost. Zjistil jsem, že už si některé věci ani nepamatuju a probírat se všemi fotkami byla dlouhá práce. Ale jsem rád, že je na světě!“

S hraním začal Petr Bende už v dětství, jeho tatínek je profesionální muzikant. „Vždycky jsem chtěl bubnovat. Babička a sousedi si se mnou moc užili,“ směje se. „Pak mě naši ve druhé třídě nechali chodit do klavíru, to mě nejdřív bavilo. Pak když se kamarádi chodili koupat nebo balili holky, tak já jsem seděl doma a cvičil Čajkovského a Mozarta. To jsem si i u piána pobrečel,“ vzpomíná.

Rád zavzpomíná i na svoji účast v Superstar, kde skončil jako druhý. Soutěž pro něho byla průlomem v kariéře: „Někteří zpěváci o tom nechtějí ani slyšet, ale já si myslím, že není dobrý nápad smazávat za sebou stopu, přijde mi to divné. Byl to zásadní krok pro mě i pro kapelu, tehdy jsme začali poprvé hrát i jinde, než v okrese Brno-venkov. Bylo to náročné, ale velká zkušenost z praxe.“

Jak se rodí nová písnička a proč si říká zapisovatel? Dá se změřit, kdo je nejlepší zpěvák? A jak vzpomíná na svůj muzikantský splněný sen? To se dozvíte v rozhovoru s Janou Kobylinskou.

K poslechu rozhovoru pokračujte sem: https://brno.rozhlas.cz/zpevakem-omylem-bici-pro-me-byly-zasadni-babicka-si-se-mnou-uzila-rika-s-usmevem-8888268

Zdroj: Český rozhlas Brno

iReport.cz: Petr Bende vyrazil na vánoční turné, Forum v rodné Třebíči beznadějně vyprodal

Petr Bende v rámci svého tradičního vánočního turné zavítal i do třebíčského Fóra, které beznadějně vyprodal. První část z téměř dvouhodinového vystoupení odehrál s cimbálovou muzikou Gromba, zazněly vánoční koledy nebo třeba píseň Prosinec.

V druhé půlce dostal prostor jeho další host, kterým byla Bára Štěpanová. Ta prvně všem přítomným v hledišti přečetla několik vtipných vět o tom, jak by měl vypadat příchod Ježíška a rozbalování dárků pod stromečkem, pak zahrála (dle jejích slov) pár recyklovaných písní.

V poslední části si s Petrem společně zazpíval i místní pěvecký sbor Rezonance, se kterým premiérově zazněla skladba Tisíce cest. Došlo i na písně Tráva, Hvězdičko blýskavá, Je čas jít dál či Hvězda a závěrečné standing ovation.

Foto: Vít Bláha

Zdroj: iReport.cz

Foto: Vít Bláha

Těším se
na setkání s vámi

Zůstaňme v kontaktu
Nenechte si ujít novinky od Petra na Váš e-mail.

 • Generální partner AGADOS
 • Hlavní partner TG Drives
 • Oficiální dopravce Ford Carent
 • Partner AR nemovitosti
 • Partner AVE
 • Partner Senergos
 • Partner Supraphon
 • Partner Profi Place
 • Partner Grmolec
 • Partner Sharon Style
 • Partner CH Records
 • Partner Moravské gymnázium