Petr Bende & Band

Petr Bende zazpívá s dětmi ze ZUŠ a cimbálovkou Grajcar v Moravském Krumlově

Loni na Hudebních slavnostech se po koncertu ptala paní ředitelka Vlaďka Kočí, co připravíme na příští rok. Vzpomínám si, že ode mne byla jasná odpověď a volba - PETR BENDE s cimbálovkou GRAJCAR! Jsem ráda, že se nám spolu s městem Moravský Krumlov, ZUŠ a kulturním střediskem podařilo zorganizovat tento koncert.

Místní ZUŠ letos slaví úctyhodných šedesát pět let. Doufám, že spolu oslavíme jejich výročí skvělým koncertem a že to bude pro studenty a jejich učitele pěkný dárek nejen od Hudebních slavností, ale i od města Moravský Krumlov.

Při této příležitosti jsem se zeptala Petra Bendeho na pár otázek.

Petře, kdykoliv jsem Vás zvala na naše koncerty, abyste si zazpíval a zahrál s dětmi, byl jste vždy vstřícný a na mladé muzikanty jste se vždy těšil. Zavzpomínejte na vaše dětství, chodil jste také do umělecké školy - ZUŠky? Bavila Vás hudba od malička?

K muzice jsem se dostal díky mým rodičům a jejich podpoře. Táta celý život hraje a sjezdil půl světa. Všude doma byly nástroje, kytary, klávesy, kazety a desky všemožných světových hudebníků.

Hrozně mě to už v pěti pohltilo a začal jsem napodobovat bubeníky z těchto kapel. Naši to se mnou dlouho nevydrželi a koupili mi první bicí a tím se to všechno spustilo. Ve druhé třídě jsem se na doporučení rodičů přihlásil na klavír, kde jsem absolvoval po osmi letech a následně přišla kytara a náznaky první autorské tvorby. ZUŠ, kam jsem docházel na klavír, byla a stále je ve Velké Bíteši. Dodnes jsem jim vděčný za výuku klavíru, který mi dnes pomáhá v tvorbě.

Ve třinácti jsem se přes konkurz dostal na post bubeníka do, v té době, velmi fungující rockové kapely, která působila na Moravě. Zpíval jsem vokály, poté jsem dostal první sólovou písničku, na kterou jsem napsal vlastní text. Tím se vše odstartovalo. Později jsem začal skládat své první písně a bylo rozhodnuto.

Máte dvě bezvadné děti. Vedete je k lásce k muzice? Projevují muzikantský talent?

Můžu říct, že mnoho motivů z nové desky reSTART vzniklo při společném hraní si s dětmi na kapelu. Starší syn Matyas hraje na cajon a mladší na bubny, flétničku, já na kytaru. Máme svůj rodinný jam session a skládáme si společně autorské písničky. Moc to moje děti baví a já jsem na ně pyšný a mám z našeho muzicírování radost.

Nechávám si kluky s hudebními nástroji hrát, tak jako jsem to já měl v dětství. Bude-li je muzika bavit, zůstanou u toho, rád je vždy podpořím, nebo si prostě najdou jinou cestu. Musí je to uchvátit a vždycky jim budu nápomocen. Zatím to vypadá slibně.

Jste velice úspěšný muzikant, skladatel, máte vždy vyprodané koncerty, píšete dokonce pro své slavné kolegy např. Karla Gotta. Na čem nyní pracujete, kde Vás můžeme na koncertech potkat?

Jsem rád a každý den děkuji za to, že žiju vlastně svůj sen. Daří se mi plnit si své hudební myšlenky a projekty. Koncertujeme, vymýšlím různé netradiční hudební propojení, máme ucelené Vánoční turné, které jedeme již dvacet jedna let.

Nahráli jsme sedm desek. Nedávno vyšlo nové album u vydavatelství Supraphon a jmenuje se reSTART. Každá nová nahrávka a autorské písně přináší nový vítr pro celý další rok.

Těším se na letní festivaly, těším na vystoupení na Hudebních slavnostech, kde jsme již tradičními hosty, těší mě hudba a vše kolem ní. Letos odehrajem více než osmdesát koncertů. Možnost psát i pro další mé kolegy je spíše za odměnu a u Mistra Karla Gotta to byl splněný sen a nádherná spolupráce.

Vím, že rád koncertujete na Moravě. Jezdíte sem s pocitem, že se vracíte domů?

Jsem tady doma a navždy budu. Morava je ve mě a rád se setkávám s lidmi na koncertech, kde jsme lidsky i hudebně naladěni na stejné vlně. S oblibou říkám: „Má Morava mi rozumí.“

Do Moravského Krumlova přijedete s cimbálovkou Grajcar. Na jaký repertoár se můžeme těšit?

Těšit se můžete na mé autorské písně, lidové písně a několik zahraničních hitů a to vše v netradičním aranžmá. Zazní i skladba od kapely Queen – Bohemian Rhapsody, kterou jsme upravili. Pochopitelně se těším na společné zpívání s dětským pěveckým sborem, což je pro mě vždycky svátek a nádherná energie.

Na Hudebních slavnostech si vždy zazpívají studenti místních hudebních škol. V Moravském Krumlově to budou tradičně studenti ze ZUŠ. Připravili jste si společnou píseň?

Budeme jich mít hned několik. Myslím, že to bude jedinečný zážitek a moc se na ně těším. Od pořadatelů vím, že sbor bude hodně početný a navíc letos oslaví místní ZUŠ 65 let. Společným koncertem to oslavíme a já jim s radostí naší hudbou popřeji mnoho šťastných chvil do dalších roků.

Všechny srdečně zveme na opravdu jedinečný koncert, na kterém nesmí nikdo chybět! Bude plný příjemné hudby a pohodové atmosféry. Těšíme se na studenty ZUŠ, jejich učitele, na Moravský Krumlov, na vás posluchače.

Zdroj

Těším se
na setkání s vámi

Zůstaňme v kontaktu
Nenechte si ujít novinky od Petra na Váš e-mail.

 • Generální partner ARBrno
 • Hlavní partner 4isp
 • Hlavní partner AGADOS
 • Hlavní partner AVE
 • Hlavní partner OMNIPLAST
 • Hlavní partner Senergos
 • Hlavní partner TG Drives
 • Oficiální dopravce Ford Carent
 • Partner Supraphon
 • Partner Profi Place
 • Partner Plaza Fashion
 • Partner Mapex
 • Partner Grmolec
 • Partner Divadlo Kalich
 • Partner Czech System
 • Partner Atelier Horváth
 • Partner Anatolian
 • Mediální partner Instinkt
 • Mediální partner Sedmička